Ιανουάριος 2020 αρχείο

Ε’ ΤΑΞΗ – Ρωμαϊκός Περίπατος στη Θεσσαλονίκη 18-12-2019

Στις 18 Δεκεμβρίου τα τμήματα της Ε’ του σχολείου μας ξεναγήθηκαν στα Ρωμαϊκά μνημεία της πόλης μας. Ο περίπατός μας είχε σημείο εκκίνησης τη Ρωμαϊκή αγορά. Τα παιδιά περιηγήθηκαν στο χώρο, κάθισαν στις κερκίδες του Ωδείου και επισκέφτηκαν το Μουσείο της Ρωμαϊκής Αγοράς. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε τη Ροτόντα και μάθαμε για τις αρχιτεκτονικές επεμβάσεις που γίνανε στο διάβα του χρόνου καθώς και τις χρήσεις που της επιφύλαξε η Ιστορία. Κατηφορίσαμε στην Καμάρα, στο κομμάτι της Αψίδας του Γαλερίου που σώζεται σήμερα, προχωρήσαμε στην οδό Ιπποδρομίου που πριν από αιώνες φιλοξενούσε τον ιππόδρομο της Θεσσαλονίκης και καταλήξαμε στο Γαλεριανό Ανάκτορο, στην πλατεία Ναβαρίνου. Τα παιδιά, γνωρίζοντας ήδη από τη φετινή ιστορία για τη Ρωμαϊκή περίοδο της Θεσσαλονίκης, είχαν την ευκαιρία να δουν και να περιδιαβούν στα ρωμαϊκά μνημεία της πόλης μας.

Ε’ ΤΑΞΗ – ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΝΟΕΣΙΣ 3-12-2019

Νόεσις

Τα τμήματα της Ε’ του σχολείου μας στις 3 Δεκεμβρίου επισκέφτηκαν το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας «Νόεσις». Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν πρόγραμμα κατά του καπνίσματος και ενημερώθηκαν για τις συνέπειες των καπνικών προϊόντων στη ζωή τους. Επίσης ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Τεχνολογίας. Στην έκθεση Αρχαίας Ελληνικής Επιστήμης και Τεχνολογίας ήρθαν σε επαφή με δείγματα τεχνολογικών στοιχείων και ομοιωμάτων επιτευγμάτων της αρχαίας Ελλάδας που αφορούν τομείς της καθημερινής ζωής, των κατασκευών, της μηχανολογίας, της ναυπηγικής, του πολέμου, των τηλεπικοινωνιών, των μετρικών οργάνων και του αυτοματισμού. Ακόμα επισκέφτηκαν τη μόνιμη έκθεση Τεχνολογία των Μεταφορών όπου μέσα από συλλεκτικές αντίκες καταγράφεται η ιστορία των τεσσάρων τροχών από το 1918 ως σήμερα. Τέλος στο Τεχνοπάρκο, μέσα από διαδραστικά παιχνίδια,  τα παιδιά ανακάλυψαν μυστικά και νόμους της Φυσικής που αφορούν τον ηλεκτρισμό, τον μαγνητισμό την οπτική και τη μηχανική.