Δεκέμβριος 2023 αρχείο

Χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις

Στο πνεύμα των Χριστουγέννων και με τη συμμετοχή όλων των μαθητών στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν διάφορες χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις. Χρόνια πολλά σε όλους, καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το 2024.

Εργασίες Α’ τριμήνου ΣΤ’ τάξης

Στα πλαίσια του μαθήματος ανατίθενται στους μαθητές/τριες ορισμένες εργασίες αλλά και ασκήσεις. Οι εργασίες αφορούν διδακτικά αντικείμενα που υλοποιούνται στο εργαστήριο και ακολούθως καλούνται οι μαθητές να τις υλοποιήσουν στο σπίτι και να τις υποβάλουν στην ηλεκτρονική μας τάξη (“η τάξη”) που βρίσκεται στο https://eclass.sch.gr/. Πιο συγκεκριμένα η εργασία για το Ά τρίμηνο αφορά την επεξεργασία κειμένου και ανατέθηκε στις 9 Νοεμβρίου. Επίσης, ανατέθηκε μία άσκηση αποστολής ηλεκτρονικού μηνύματος από τον προσωπικό λογαριασμό του κάθε μαθητή με τη χρήση της ιστοσελίδας https://webmail.sch.gr/express/. Τέλος, ανατέθηκε και μία άσκηση στην ηλεκτρονική τάξη με ερωτήσεις κατανόησης σχετικά με βασικές θεωρητικές γνώσεις πληροφορικής. Οι εργασίες αυτές αποτελούν κριτήριο της βαθμολογίας τους.

Θεατρική παράσταση «Στη χώρα των θαυμάτων»

Την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου 2023 οι Α΄, Β και  Δ΄ τάξεις του σχολείου μας παρακολούθησαν στο θέατρο «Μελίνα Μερκούρη», στην Καλαμαριά, τη θεατρική παράσταση «Στη χώρα των θαυμάτων», ένα μιούζικαλ, βασισμένο στο γνωστό μυθιστόρημα του Λιούις  Κάρολ.

Ένα μουσικοχορευτικό υπερθέαμα, με πολλούς /πολλές ηθοποιούς, που τραγουδούσαν, χόρευαν και έπαιζαν ακατάπαυστα, μαγευτικά σκηνικά και ωραίες μουσικές, που ενθουσίασαν τόσο τα παιδιά που το παρακολούθησαν όσο και τους εκπαιδευτικούς, που τα συνόδευαν.

Επέτειος 17 Νοέμβρη

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023, όπως και κάθε χρόνο τιμήθηκε από το σχολείο μας η επέτειος της εξέγερσης του Πολυτεχνείου με εκδηλώσεις από την Έ τάξη του σχολείου μας.

Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών από τον «Σύλλογο ΑΓΑΠΗ Βασιλικής Κόμνου»

Την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου, τα παιδιά της  Ά, Β’ και ΄Γ Δημοτικού μαζί με τους εκπαιδευτικούς τους παρακολούθησαν ένα σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών από τον «Σύλλογο ΑΓΑΠΗ Βασιλικής Κόμνου». Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με μεγάλη επιτυχία στο σεμινάριο, αλλά το κυριότερο είναι ότι αντιλήφθηκαν πόσο σημαντικές είναι οι πρώτες βοήθειες για την προσπάθεια διάσωσης μίας ανθρώπινης ζωής.

Είναι σημαντικές ακόμα και αν το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μείνουμε κοντά στο άτομο που έχει πρόβλημα, να κρατάμε απλά το χέρι του και να δίνουμε κουράγιο, ώστε να μην φοβηθεί ή αγχωθεί!

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την κυρία Ελένη Κόμνου για την πρωτοβουλία της να αναλάβει τη δράση. Σειρά έχουν οι μεγαλύτερες τάξεις μας μέσα στον Ιανουάριο!

Εορταστικές εκδηλώσεις για την 28η Οκτωβρίου

Το σχολείο μας συμμετείχε στις εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.