Φεβρουάριος 2024 αρχείο

Ο πόλεμος των λέξεων

Εκπαιδευτική επίσκεψη της Α’ τάξης στη Δαήδειο βιβλιοθήκη στα πλαίσια του προγράμματος “Ο πόλεμος των λέξεων”.

«Το ταγκό της Νεφέλης»

«Το ταγκό της Νεφέλης», από την ορχήστρα μεταλλόφωνων του Στ 1 (2023-2024).

Διδασκαλία-Διεύθυνση: Ευαγγελία Χατζηνικολάκη

22ο Ομαδικό Πρωτάθλημα Σκάκι 2024

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος θα διεξαχθεί το ‘‘ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ” στις 02/03/2024 στο 2ο Γυμνάσιο Πολίχνης (Λεωφ. Στρατού 129, Πολίχνη Θεσσαλονίκης 56429).

Το σχολείο μας έχει 2 ομάδες μαθητών που λαμβάνουν μέρος και κάθε χρόνο διαπρέπουν!

Η δήλωση των συμμέτοχων γίνεται αποκλειστικά από το σχολείο μέχρι την Παρασκευή 01/03/2024 στις 18:00 , με τη λίστα των παιδιών που θα συμμετέχουν και τη βεβαίωση φοίτησης τους.

Αυτήν τη βδομάδα θα σας στείλω αναλυτικά τα ονόματα των παιδιών.

Σας επισυνάπτω τον κανονισμό και τη διαδικασία δήλωσης

Για οποιαδήποτε απορία, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου.

Ευχαριστώ

Τρίποντα στα σχολεία

Την Πέμπτη 25 Ιανουαρίου οι μαθητές των τάξεων Δ, Ε και ΣΤ συμμετείχαν στη δράση της Ελληνικής Ομοσπονδίας καλαθοσφαίρισης στο πρόγραμμα “Τρίποντα στα σχολεία”.

Circulation mini volley

Στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής πραγματοποιήθηκε στον χώρο του σχολείου το πρόγραμμα circulation mini volley. H Κώμη Κονακλή, υπεύθυνη του γραφείου Φυσικής αγωγής,  και ο Νίκος Μακρής, εμπνευστής της δράσης “τροποποιημένη πετοσφαίριση (CirculationMiniVolley)” που αφορά μαθητές /τριες των Β΄ και Γ΄ τάξεων επισκέφτηκαν το σχολείο στις 17 και 19 Ιανουαρίου και πραγματοποίησαν το πρόγραμμα σε συνεργασία με τις εκπαιδευτικούς Φ.Α. του σχολείου κ. Μποτζώρη Ε. και Τσακτσίρα Σ.

Με σύνθημα «Πιάνω_Πετάω_Γυρίζω» δημιουργούνται συνθήκες ενεργής συμμετοχής των μαθητών/τριων με συνεχή κίνηση και ολοκληρωμένη εκπαίδευση.  Το πρόγραμμα και η εφαρμογή της διδακτικής ολοκληρώνεται σε 6 επίπεδα αυξημένης δυσκολίας. Σκοπός είναι η ενημέρωση των ΕΦΑ των σχολείων  για τον σχεδιασμό της διδακτικής,  με επισκέψεις σε σχολεία για την εφαρμογή των σταδίων διδακτικής ανά ηλικία, με επιμορφωτικές  ημερίδες και με διοργάνωση δράσεων  “circulation mini volley” με χαρακτήρα ετήσιας γιορτής,  για τους μαθητές/τριες  με τη μορφή διαδοχικών παιχνιδιών με στόχο παράλληλα την ενθάρρυνση και υποστήριξη της συμμετοχής σε κοινές αθλητικές δράσεις.   Συμμετείχαν οι ομοσπονδιακοί προπονητές Πάτρας Χρήστος, Σωκράτης Τζιουμάκας και  Απόστολος Ναλμπάντης.

“Μικρός Πρίγκιπας” από τη θεατρική ομάδα Redicolo

Στις 24 Ιανουαρίου 2024, οι τάξεις Α, Β, Γ και Δ, παρακολούθησαν στο θεατράκι της Χιλής “Σταύρος Κουγιουμτζής” την παράσταση “Μικρός Πρίγκιπας” από τη θεατρική ομάδα Redicolo. Η παράσταση ενθουσίασε τα παιδιά με τα χειροποίητα σκηνικά και τις υπέροχες κούκλες αλλά και με την ερμηνεία των ηθοποιών. Τα μηνύματα του μικρού πρίγκιπα είναι διαχρονικά και οι αξίες που μεταδίδει σπουδαίες.

Οι πράκτορες του Β1

Τα παιδιά του Β1 του σχολείου μας, κατά τη διάρκεια των διακοπών των Χριστουγέννων είχαν μερικές αποστολές. Μια από αυτές ήταν να γράψουν πώς πέρασαν μια μέρα των διακοπών τους. Διαβάστε και απολαύστε τα αποτελέσματα κάποιων πρακτόρων…

Θεατρικές παραστάσεις της Γ τάξης με κεντρικό θέμα την Ελληνική Μυθολογία

Την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου παρουσιάστηκαν θεατρικά από το Γ1 και Γ2 τμήμα του σχολείου μας με θέματα “Η αρπαγή της Περσεφόνης”, “Οι 4 εποχές”, “Θησέας και Αριάδνη”, “Ο μύθος της αράχνης”, “Ορφέας και Ευρυδίκη” και “Το μήλον της Έριδας”. Για την παράσταση συνεργάστηκαν οι δασκάλες κ. Ελένη Αντωνιάδου (Γ1), κ. Κατερίνα Χαριτίδου (Γ2), οι γυμνάστριες κ. ΣοφίαΤσακτσίρα και κ. Έλσα Μποτζώρη καθώς και η κ. Γαλάτεια Καμένη της θεατρικής Αγωγής.

Τοποθέτηση μετεωρολογικού σταθμού στο σχολείο μας.

Σε συνεργασία με την περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και τον Δήμο Καλαμαριάς, τοποθετήθηκε στην ταράτσα του σχολείου μας μετεωρολογικός σταθμός, ο οποίος από την Παρασκευή 26 Ιανουαρίου, τέθηκε σε λειτουργία. Ακολουθώντας τον σύνδεσμο https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IKALAM22 μπορείτε να ενημερώνεστε για τις τρέχουσες μετεωρολογικές συνθήκες.

Χαμόγελου του παιδιού

Συμμετοχή του σχολείου μας σε δράση του χαμόγελου του παιδιού!