3 Φεβρουαρίου 2024 αρχείο

“Μικρός Πρίγκιπας” από τη θεατρική ομάδα Redicolo

Στις 24 Ιανουαρίου 2024, οι τάξεις Α, Β, Γ και Δ, παρακολούθησαν στο θεατράκι της Χιλής “Σταύρος Κουγιουμτζής” την παράσταση “Μικρός Πρίγκιπας” από τη θεατρική ομάδα Redicolo. Η παράσταση ενθουσίασε τα παιδιά με τα χειροποίητα σκηνικά και τις υπέροχες κούκλες αλλά και με την ερμηνεία των ηθοποιών. Τα μηνύματα του μικρού πρίγκιπα είναι διαχρονικά και οι αξίες που μεταδίδει σπουδαίες.

Οι πράκτορες του Β1

Τα παιδιά του Β1 του σχολείου μας, κατά τη διάρκεια των διακοπών των Χριστουγέννων είχαν μερικές αποστολές. Μια από αυτές ήταν να γράψουν πώς πέρασαν μια μέρα των διακοπών τους. Διαβάστε και απολαύστε τα αποτελέσματα κάποιων πρακτόρων…

Θεατρικές παραστάσεις της Γ τάξης με κεντρικό θέμα την Ελληνική Μυθολογία

Την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου παρουσιάστηκαν θεατρικά από το Γ1 και Γ2 τμήμα του σχολείου μας με θέματα “Η αρπαγή της Περσεφόνης”, “Οι 4 εποχές”, “Θησέας και Αριάδνη”, “Ο μύθος της αράχνης”, “Ορφέας και Ευρυδίκη” και “Το μήλον της Έριδας”. Για την παράσταση συνεργάστηκαν οι δασκάλες κ. Ελένη Αντωνιάδου (Γ1), κ. Κατερίνα Χαριτίδου (Γ2), οι γυμνάστριες κ. ΣοφίαΤσακτσίρα και κ. Έλσα Μποτζώρη καθώς και η κ. Γαλάτεια Καμένη της θεατρικής Αγωγής.

Τοποθέτηση μετεωρολογικού σταθμού στο σχολείο μας.

Σε συνεργασία με την περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και τον Δήμο Καλαμαριάς, τοποθετήθηκε στην ταράτσα του σχολείου μας μετεωρολογικός σταθμός, ο οποίος από την Παρασκευή 26 Ιανουαρίου, τέθηκε σε λειτουργία. Ακολουθώντας τον σύνδεσμο https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IKALAM22 μπορείτε να ενημερώνεστε για τις τρέχουσες μετεωρολογικές συνθήκες.

Χαμόγελου του παιδιού

Συμμετοχή του σχολείου μας σε δράση του χαμόγελου του παιδιού!

e Twinning ανταλλαγή Χριστουγεννιάτικων καρτών τις Δ τάξης με σχολείο της Ισπανίας

Οι μαθητές της Δ τάξης, στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών, των Εικαστικών και της κοινότητας των σχολείων “e Twinning” αντάλλαξαν Χριστουγεννιάτικες κάρτες με το σχολείο CRA ENTREVINAS Fuensaldana της Ισπανίας.
Ο κάθε μαθητής /μαθήτρια κατασκεύασε τη δίκη του κάρτα, με πρωτότυπα υλικά και έγραψε ευχές και ένα κείμενο στο οποίο παρουσίαζε τον εαυτό του/της, το σχολείο και τα Χριστουγεννιάτικα έθιμα της χώρας μας στους νέους φίλους. Τα παιδιά ενθουσιαστήκαν με την όλη προετοιμασία και ιδιαίτερα όταν έλαβε το καθένα προσωπικά την κάρτα από το νέο φίλο/φίλη.